Jag kan ha världens inspiration till att laga mat, men när det är skarpt läge och man kommer från dagis eller skola och inte har en bra plan i huvudet så kan det ibland kännas tomt på idéer.
Ett annat vanligt scenario är att Max är superhungrig när han kommer hem och börjar leta efter något att stoppa i sig. Vilket resulterar i att han småäter sig mätt.
På det problemet har min lösning varit att ha morötter, paprikastavar, vattenmelon, bär i burkar i kylen. Då är de redo och så kan han ta direkt när suget sätter in. En annan bonus på det är att då är grönsakerna intagna också och oftast inser jag att han fått i sig en hel paprika eller ett gäng morötter.
Mina mealpreps den här veckan som hjälper mig med luncher och mellanmål var:
Overnight oats
2dl glutenfria havregryn
1dl färskpressad apelsinjuice
1 dl Ikaffe (havremjölk)
1 nypa vaniljpulver
Chiapudding
6msk chiafrön
5dl ikaffe (havremjölk)
Lite rivet limeskal
Chiasylt
Koka ihop valfria bär med några dadlar och lite chiafrön.
Morötter
Skalade och skivade. Jag har dem i vatten så håller de sig fräscha.
Quinoa
Jag kokar upp några portioner men utan slt eller buljong så kan jag även använda dem som gröt.
Rawfood bollar
3dl havregryn
3dl dadlar
3msk raw kakao
3msk kokosfett
En nypa salt.
Mixa allt och rulla till bollar.
Hummus
En burk kikärtor sköljda
Olivolja
Salt
Tahini
Lite spiskummin
Lite hackad vitlök
Jag gör hälften utan salt till Céline.
Sedan förbereder jag vattenmelon, jordgubbar och andra bär, paprikastavar etc
Det här verkar ju krångligt och tidskrävande men jag tycker att det går rätt fort men framförallt så är det sååå värt det. Det gör det enklare att göra bra val under veckan och tidseffektiviserar livet enormt.
Mer tips som dessa kommer. Lämna gärna en kommentar om ni tycker det är läsvärt.